an anon suggested this for budgeting for food -
The way I do it is to basically split food into groups (Carbs, meat, produce, etc.), then figure out price caps per pound of food in those groups. As mentioned already, rice is probably the cheapest source of carbs out there, pound per pound. It's quite a bit cheaper than even pasta, assuming you go with white rice, and not a more expensive variety like Jasmine. Rice lasts a good while, so you can easily buy 5+ pound bags and have it still be fine. Though quick-cook rice, such as Minute Rice, is a ripoff, since rice is so easy to make. Chicken, particularly drumsticks and bone-in thighs, are generally going to be your cheapest meat option on a normal week. Once in a while, you can find pork at a competitive price, and once in a while, some other meats fall into the realm of reason. Produce tends to be a bit dependent on season, and in that case, just follow the "per-pound" rule in general. If there's clearance stuff and you plan on eating it relatively quickly, that's likely your best buy.
The freezer is your friend as far as meats go. Clearance meat is usually fine if you throw it in the freezer as soon as you get home. You can get some banger deals this way, if you get lucky with the day you shop.
Also, water is obviously the cheapest drink, especially if your tap water isn't shit. If you can phase out non-water drinks, especially soda, then you're saving quite a bit of money there.